Patron Szkoły Podstawowej - Mikołaja z Ryńska

 
Mikołaj z Ryńska (ur. ok. 1360 w Ryńsku, zm. maj 1411 w Grudziądzu) był rycerzem, chorążym Ziemi Chełmińskiej w państwie krzyżackim, jednym z założycieli i przywódców bractwa rycerskiego zwanego Twarzystwem Jaszczurczym (1397 r.). Za jego symbol przyjęto jaszczurkę. Celem bractwa była obrona przed bezprawiem Zakonu Krzyżackiego.

Jako lojalny poddany państwa krzyżackiego uczestniczył w krzyżackich wyprawach na Żmudź w 1402 r., Gotlandię w 1404 r., a w sierpniu 1409 r., w pierwszej fazie tzw. wielkiej wojny polsko-krzyżackiej (1409-1411) - na Ziemię Dobrzyńską. Brał udział w spotkaniach wielkiego mistrza krzyżackego Konrada von Jungingenach z polskim królem Władysławem Jagiełłą w Toruniu (1402 r.) i w Kownie (1408 r.).

Dopiero w trakcie bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Mikołaj, jak pisze Jan Długosz postąpił "niezbyt wiernie", gdy jako chorąży Ziemi Chełmińskiej opuścił chorągiew, dając tym sygnał rycerstwu chełmińskiemu do kapitulacji - trzeźwo oceniając bezsensowność dalszej walki. Wg opisu kronikarza krzyżackiego Johana Posilge, miało to miejsce już po zabiciu wielkiego mistrza krzyżackiego i zdobyciu przez Polaków chorągwi wielkiego mistrza i Zakonu krzyżackiego.

Mikołaj oskarżony przez Krzyżaków o zdradę zbiegł do Polski (na Ziemię Dobrzyńską, do posiadłości biskupa kujawskiego w Ciechocinie), a w odwecie Krzyżacy spustoszyli jego rodowe dobra w Ryńsku. Zakonnicy planowali nawet akcję porwania Mikołaja z zamku w Ciechocinie.

Powrócił jednak po niedługim czasie, bo pod koniec listopada 1410 r., chcąc oczyścić się z zarzutu zdrady, otrzymując gwarancje bezpieczeństwa ze strony komtura toruńskiego Eberharda von Wallenfels. Otrzymał też poparcie wójta krzyżackiego Heinricha Holta z Lipienka, który pod koniec stycznia 1411 r. pisał do wielkiego mistrza, że jest przekonany o niewinności chełmińskiego rycerza i że jest on nadal bardzo pożyteczny dla Zakonu i przydatny we wszystkich jego sprawach.

Jednak w połowie maja 1411 r. wielki mistrz Heinrich von Plauen nakazał pojmać Mikołaja z Ryńska, którego aresztowano na zamku w Lipienku w czasie uczty, na którą podstępnie zaprosił go Heinrich Holt. Było to jawnym złamaniem 16. punktu I pokoju toruńskiego z lutego 1411 r., gwarantującego prawo powrotu i amnestię dla zbiegów zarówno krzyżackich, jak i polskich.

Mikołaja przewieziono na zamek w Grudziądzu. Po czterech dniach bez sądu i udzielenia ostatnich sakramentów został ścięty na rynku w Grudziądzu. .
 
źródło: http://www.turystyka.torun.pl/art/881/mikolaj-z-rynska-nicolas-von-renis.html
 
Pamiatkowy obelisk w parku.
Tablica upamiętniająca 550 rocznicę śmierci
Mikołaja z Ryńska (park przypałacowy w Ryńsku)
Herb Rogala rodu Ryńskich
 
 
  
 
Nasz Patron - Mikołaj z Ryńska
Kadra Pedagogiczna
Kontakt
Rada Rodziców
Pedagog, psycholog, logopeda
Dokumenty szkoły
Ocenianie
Plan zajęć
Samorząd uczniowski
Kalendarz szkolny
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Dla uczniów
Dla rodziców
Deklaracja dostępności
RODO

Aktualności
Archiwum
Absolwenci
Osiągnięcia
Historia Ryńska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*