WOLNA I NIEPODLEGŁA
10 listopada 2015r.
 
Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości jest szczególnie ważny w historii kraju. Młode pokolenie Polaków czci swych przodków, którzy polegli w walce o wolność, dedykując im okolicznościowe akademie.
W Zespole Szkół w Ryńsku w tym roku oprócz bohaterów niepodległościowych wspominano nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, który podczas nalotu bombowego, zginął na terenie wsi 2 września 1939 roku.
Z inicjatywy Zbigniewa Strzeleckiego, naocznego świadka, niegdyś mieszkańca Ryńska, dziś wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Bydgoszczy, przy kościele św. Wawrzyńca postawiono pomnik upamiętniający śmierć żołnierza. Priorytetami obchodów tegorocznego święta były wspomnienia bohaterów narodowych, lekcja patriotyzmu oraz spotkanie z żywą historią. Gospodarze uroczystości pan Władysław Łukasik, wójt Gminy Wąbrzeźno i pani Dorota Grabowska, dyrektor Zespołu Szkół w Ryńsku powitali zgromadzonych gości, społeczność szkolną i lokalnych mieszkańców. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej oraz lokalnych władz gminnych i przedstawicieli lokalnych organizacji. Wystąpienia prof. dra. hab. Mirosława Golona, dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Mieszka Klawikowskiego, sekretarza Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Zbigniewa Strzeleckiego przybliżyły zebranym charakter działań wojennych na terenie Ryńska i okolic jesienią 1939 roku. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Recytowane wiersze i śpiewane wspólnie piosenki wzbudziły refleksje, wspomnienia i dały możliwość głębszego zastanowienia się nad patriotyzmem.
Uroczystość uświetnił występ Kwartetu Smyczkowego z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kolejnym punktem programu był przemarsz pod Kościół św. Wawrzyńca w Ryńsku w celu złożenia wieńców.
Po poświęceniu mogiły poczty sztandarowe: Związku kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych więźniów politycznych- koła miejskiego w Wąbrzeźnie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryńsku, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja z Ryńska w Ryńsku oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryńsku, społeczność szkolna, przedstawiciele władz gminnych, delegacje, zaproszeni goście i lokalni mieszkańcy stanęli do Apelu Poległych. Uczczono w ten sposób bohaterów, którzy stawali do walki o wolność i niepodległość. Zaangażowanie społeczności szkolnej, szczególnie uczniów w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości połączonego z uczczeniem nieznanego żołnierza Wojska Polskiego pokazały, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i dbanie o to, aby historię ocalić od zapomnienia.
 
Szkolny zespół redakcyjny
 


      

   SZKOŁA PODSTAWOWA
   im. Mikołaja z Ryńska
   ul. Szkolna 4
   87-213 Ryńsk

   tel. 56 688 52 82
   fax. 56 688 52 82
   e-mail: sprynsk@gminarynsk.pl
   NIP: 878-180-24-99

   dyrektor: Dorota Grabowska
   wicedyrektor: Andrzej Goleń
SZKOŁA PODSTAWOWA
 
Szkoła Podstawowa Samorząd uczniowski
Gimnazjum  
Kadra Pedagogiczna RODZICE I UCZNIOWIE
Pedagog Dla rodziców
Psycholog Dla uczniów
Logopeda Rada Rodziców
Sekretariat NASZA OKOLICA
Dokumenty szkoły Ryńsk
Ocenianie Mikołaj z Ryńska
Edukacja wczesnoszkolna Historia
Kalendarz szkolny Zabytki
Świetlica szkolna LINKI
Biblioteka szkolna Ministerstwo Edukacji
   Narodowej
Plan zajęć Gmina Ryńsk
Rozkład jazdy autobusów Kuratorium Oświaty
   w Bydgoszczy
Z ŻYCIA SZKOŁY OKE w Gdańsku
<Rok szkolny 2020/2021  
Archiwum
free counters
Absolwenci
Osiągnięcia
 
PROJEKTY
Zrealizowane projekty
 
 
Inicjuj z FIO