W dniach 16 - 20 maja 2016 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Ryńsku z klas IVa, IVb, Va, VIb, VIa i IIIa gimnazjum uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Poznaliśmy jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski, tam gdzie stykają się granice trzech państw - Polski, Ukrainy i Słowacji.
Pierwszy dzień - poniedziałek upłynął nam na podróży do Leska. W połowie drogi zwiedziliśmy przepiękny Sandomierz - miasto o bardzo starych tradycjach, które ostatnio zasłynęło jako miejsce akcji serialu "Ojciec Mateusz". Weszliśmy do miasta przez zabytkową, jedną z najstarszych bram wjazdowych - Bramę Opatowską. Mogliśmy podziwiać przepiękny rynek, na którym stoi XIV wieczny ratusz, a wokół niego zabytkowe kamieniczki mieszczańskie - m.in dom Mikołaja Gomułki słynnego kompozytora i muzyka królewskiego. Obejrzeliśmy Sandomierz również z dołu przemierzając rynek podziemną trasą turystyczną. Następne udaliśmy się w kierunku domu Jana Długosza, słynnego historyka i kronikarza, ale również kanonika sandomierskiego. Po drodze minęliśmy jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce, która nieprzerwanie działa ponad 400 lat - Collegium Gostomianum. Następnie podziwialiśmy wspaniały murowany zamek, który w pierwszej połowie XIV wieku wzniósł tutaj Kazimierz Wielki.
We wtorek rozpoczęliśmy poznanie polskich Bieszczad. Pierwszym punktem programu był wyjazd do Majdanu i przejazd bieszczadzką ciuchcią, skąd mogliśmy podziwiać florę i faunę Bieszczad, a także same Bieszczady.
Następnie udaliśmy się górską ścieżką w kierunku Połoniny Wetlińskiej, aż do schroniska Chatka Puchatka, skąd rozciągała się przepiękna panorama Bieszczad. Później pojechaliśmy w kierunku Polańczyka, gdzie podziwialiśmy Bieszczady ze znajdującego się tam punktu widokowego. Niektórzy rodzicie, wchodząc na stronę internetową pod podanym przez dzieci adresem, mieli możliwość zobaczyć naszą grupę wycieczkową w internecie. Zakończeniem dnia była pyszna obiadokolacja oraz gry i zabawy.
W środę po dobrym śniadaniu udaliśmy się do Sanoka. Tu zwiedziliśmy zamek, w którym szykował się do ślubu Władysław Jagiełło z Elżbietą Granowską - trzecią żoną. Później w zamku tym mieszkała Sonka - czwarta żona Jagiełły, a następnie został przebudowany przez Bonę Sforzę. Tutaj zachwyceni podziwialiśmy ekspozycję ikon karpackich, największą w Europie z okresu XV - XIX wieku oraz galerię prezentującą największy zbiór obrazów i rzeczy osobistych sanoczanina Zbigniewa Beksińskiego.
Następne wybraliśmy się na Stare Miasto, aby podziwiać kościół Franciszkanów, pomnik Zbigniewa Beksińskiego, usiąść na ławeczce wojaka Szwejka a także popatrzeć na "Dziewczynkę w deszczu" czyli fontannę.
Później udaliśmy się do największego w Polsce skansenu obejmującego obszar 38 ha i prezentującego sztukę i kulturę Łemków, Dolinian i Bojków - ludów których już tam nie ma. Ostatnim punktem programu było obejrzenie potężnych ruin klasztoru Karmelitów Bosych i podziwianie Bieszczad ze znajdującego się tam punktu widokowego. Droga do klasztoru wiodła obok stacji Drogi Krzyżowej, wyrzeźbionych przez bieszczadzkich artystów. Przedostatnim punktem programu tego dnia było zobaczenie źródełka Michała Archanioła, z którego mogliśmy zaczerpnąć wspaniałej wody. Ostatnim miejscem jakie zobaczyliśmy był Sobień - ruiny zamku Władysława Jagiełły, który ucztował tam po swym ślubie z Elżbietą Granowską. Pełni wrażeń wróciliśmy do Leska.
W czwartek zaś udaliśmy się do Ustrzyk Dolnych, aby zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Następnie udaliśmy się w rejs statkiem białej floty po Zalewie Solińskim. Później odbyliśmy długi spacer promenadą po Krupówkach Solińskich gdzie mogliśmy zakupić pamiątki z naszego wyjazdu.
Kolejnym punktem wyprawy były Myczkowce, gdzie zwiedzaliśmy największy w Polsce Ogród Biblijny składający się z 34 części i przedstawiający w przekroju Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w postaci obrazów stworzonych z roślin. Następnie podziwialiśmy 140 makiet przepięknych cerkwi i kościołów Bojków i Łemków, które zostały zbudowane w proporcji 1:25. Uzupełnieniem ekspozycji była charakterystyczna muzyka i śpiewy religijne. Centrum to zostało poświęcone Janowi Pawłowi II w 29 rocznicę jego wyboru na stolicę Piotrową i jemu też dedykowane - co podkreśla znajdującym się tam pomnik papieża - Polaka. Odwiedziliśmy również tam mini zoo i obejrzeliśmy obrazy przedstawiające historię tego miejsca.
Następnie wróciliśmy do Leska aby podziwiać zamek Kmitów - właścicieli tych ziem. Potem zwiedziliśmy synagogę - dom modlitwy Żydów, a następnie zobaczyliśmy rynek wraz z ratuszem w Lesku i prowadzący do niego przepiękny park oraz jedyny w Polsce pomnik książki.
Zakończyliśmy dzień pyszną obiado-kolacją a następnego dnia czekał nas powrót do domu. Pełni wrażeń i opowieści o biesach i czadach czyli złych i dobrych duchach bieszczadzkich (stąd nazwa Bieszczady) wróciliśmy w piątek do domu. |